Kimya Sektörü

Pomvak Kimya Sektörü

Kimyanın pek çok kolunda uygulama alanı bulan vakum pompaları, önemleri anlaşıldıkça yaygınlaşmaya devam etmektedir. Diyaframlı pompalar ise kimyanın hemen her kolunda yaygın olarak kullanılmaktadır. Özellikle yanıcı ve patlayıcı sıvıların aktarılmasında öncelikli olarak tercih edilmektedirler.

Kullanıldığı başlıca ürünleri şu şekilde sıralayabiliriz:

Sabun üretimi: POM-VAK çift kademeli ve monoblok tip su halkalı vakum pompaları.

Boya imalatı: Boya hamurunu kurutmada yağlı-paletli veya monoblok su halkalı vakum pompaları.

Tekstil kimyasalları: Vakum altında hızlı proses ve az enerji ile üretim. Su halkalı vakum pompaları ve son zamanlarda yağ halkalı vakum sistemleri kullanılmaktadır. Yapıştırıcı ve bağlayıcı kimyasallar: Ülkemizde pek yaygın olmasa da bazı uygulamalarda önemi artmaktadır.

İlaç endüstrisi: Vakum altında steril ortamlarda imalat şartları sağlamak ve vakum altında prosesi hızlandırmak amaçlı kullanılmaktadır. Kuru- paletli, yağlı-paletli ve su halkalı vakum pompalarının yanısıra yağ halkalı vakum sistemi de kullanılabilir. Agresif kimyasalların buharlarına karşı POM-VAK, kimyasalın cinsine göre, pompa aksamlarını çeşitli paslanmaz çelik malzemelerden imal ederek uygun çözümler yaratmaktadır.

POM-VAK petrokimya sektörüne en uygun malzeme özellikleri ve sektöre uygun mekanik sızdırmazlık çözümleriyle, özel imalatlar yapmaktadır. Özellikle çift kademeli vakum pompalarının sızdırmazlık çözümleri ve dişli pompa alternatifleriyle sektörde tercih edilmektedir.