Plastik Sektörü

Pomvak Plastik Sektörü

Plastik profil ve boru imalatı: Su halkalı vakum pompaları PVM ve PVN tüm seriler uygundur.

Gaz alma operasyonu: Plastiğin ısıtılıp kalıba itildiği, ektrüderin ön kısmında havanın ve malzeme PVC ise ortaya çıkan gazın vakumla alınması işleminde PVM 115 serisi pompalar başarıyla kullanılmaktadır.

Kalibrasyon: Kalibrasyon kasası içerisindeki havanın çekilmesi işlemiyle birlikte burada soğutma amaçlı kullanılan suyun bir kısmı da vakum ile çekilir. Bu operasyonda profilin veya borunun ebadına, imalatın hızında göre değişik kapasitelerde pompa kullanılır:

1- Damla sulama boruları için genellikle PVM 130/065 ve PVN 210/040 modeller yeterli olmaktadır.

2- Pencere profilleri ve borular için genellikle PVN 210 , PVN 220 ve PVN 270 serisi modeller kullanılmaktadır. Bu pompalara muadil olarak, yeni geliştirilen PVM 150 serisi pompalarımız kullanılmaya başlanmıştır. PVM modellerin PVN modellere göre en önemli iki üstünlüğü, daha az yer kaplaması ve daha ekonomik oluşlarıdır.

Kalibrasyon kasasından fazla miktarda su çekilmesi durumunda vakum pompası bu suyu dışarı atarken zorlanır ve fazla enerjiyle çalışır, zaman zaman termik şalteri fazla amperajdan dolayı atabilir. Bu tür uygulamalar için POM-VAK yeni bir model geliştirmektedir. İlk modelini PVN 220/090 muadili olarak imal etmiştir.

Tasarım tescili yapıldıktan sonra siz değerli müşterilerimize tanıtılmaya başlanacaktır. Merkezi sistemlerde çift kademeli pompalarımız kullanılmaktadır. Özellikle yüksek vakum basıncı istenen gaz alma operasyonu için yağ halkalı sistemler daha uygundur.

Vakum ile şekillendirme: Yağlı- paletli pompalar uygundur. Vakum ile şekillendirmede her köşenin ve her girintinin düzgün şekillenmesi gereklidir. Ortamdan kuru hava çekileceğinden ve yüksek vakum basıncı gerekeceğinden dolayı yağlı-paletli pompalar bu tür işler için uygundur. Aynı şekilde vakum ile pvc kaplama gibi işlerde de yağlı-paletli vakum pompalarının kullanılması uygundur.

Vakumlu plastik ambalaj: Vakumla ambalajlamada, özellikle gıda maddelerinin ambalajlanmasında yağlı-paletli pompaların kullanımı uygundur. Termoform makinaları gibi sürekli hatlarda da aynı tip pompalar kullanılır.