Tekstil Sektörü

Pomvak Tekstil Sektörü

İplik sektöründe: İplikfikse reaktörlerinde özellikle nem alma operasyonu için vakum pompaları kullanılmaktadır. Standart uygulamada PVN 270/155 tip su halkalı monoblok tip vakum pompalarımız veya daha büyük reaktörlerde PVK 250/200 tip çift kademeli pompalarımız kullanılmaktadır. Su kullanımından kurtulmak amacıyla yağ halkalı sistemlerde bu uygulamalara idealdir.

Boyama: Vakumlu bobin boyama işleminin yanısıra, klasik HT kumaş boyama makinalarında vakum oluşturarak daha düşük sıcaklıkta işlem yapılmaya başlanmıştır. Ülkemizde henüz yaygın olmayan bu sistemle hem enerji maliyetleri düşmekte hem de üründe oluşabilecek hasarlar neredeyse sıfıra yaklaştırılmaktadır. Özellikle yüksek sıcaklıkta boyanabilen kumaş tipleri vakum sayesinde daha düşük sıcaklıklarda, yıpranmadan, bünyesine homojen bir şekilde boya kabul edebilmektedirler. Vakumlu bobin boyama işleminde PVN 210 serisi pompalar yeterli olmaktadır. Yeni nesil HT kumaş boyama makinalarında ise PVN 270 modelden başlamak üzere PVK tip çift kademeli pompalar kullanılmaktadır.

Dericilikte: Deriden nemi almada su halkalı vakum pompaları yıllardan beri standart olarak uygulanırken, yüksek vakum basıncı ihtiyacı yağ halkalı sistemlerin kullanımını öngörmektedir.

Kurutma: Bazı kurutma sistemlerinde makinaların vakum ile nem alarak kurutma bölümleri bulunmaktadır. Burada da POM-VAK vakum pompaları başarıyla çalışmaktadır.